Ile kosztuje prowadzenie bloga?

ile kosztuje prowadzenie bloga

 Ile kosztuje prowadzenie bloga? Blog jak każda inna strona w sieci, wymaga do funkcjonowania 2 rzeczy: Baza danych na serwerze podłączonym do internetu (Hosting) i adres www (Domena). Zarówno hosting jak i domena wymagają stałej opłaty. W tym wpisie dowiesz się jaką domenę wybrać? i Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?, by nie przepłacać a cieszyć się dobrze funkcjonującą stroną. 

Czym jest hosting?

Każda strona internetowa, składa się z plików. Aby możliwy był całodobowy do nich dostęp, pliki te muszą znajdować się na dysku podłączonym do internetu. Teoretyczne domowy komputer można skonfigurować tak, by działał jako serwer bazy danych. Jednak prędzej czy później musiałbyś ten komputer wyłączyć, jednak jeśli to zrobisz, to twoja strona przestanie działać. Dlatego powstały firmy, w których możesz wykupić przestrzeń, na specjalnie przystosowanym do tego serwerze. Ta usługa nazywa się hostingiem.

Czym jest domena?

Drugim elementem zapewniającym funkcjonowanie stron w sieci jest domena. Domena to nic innego jak łatwa do zapamiętania nazwa, przypisana do konkretnego adresu serwera. Pierwsze strony internetowe wyświetlały się tylko pod cyfrowym adres, a więc np: 195.205.79.15. Z czasem, aby ułatwić użytkownikom sieci odnajdywanie konkretnych stron, umożliwiono przypisanie czytelnej nazwy odwołującej do lokalizacji serwera. Tak więc aby użytkownicy, mogli trafić na twoją stronę, musisz przypisać do niej domenę.

Telefony komórkowe - zobacz na Ceneo.pl

Co wpływa na koszt prowadzenia strony?

Koszt prowadzenia strony jest zależny od:

Prostą stronę możemy stworzyć za darmo w kreatorze takim jak WebWawe czy Wix. Natomiast strony zaawansowane takie jak blog czy sklep, do funkcjonowania, będą wymagały, zewnętrznego hostingu. Przy czym warto też zadbać o chwytliwą jej nazwę czyli domenę. Nowe funkcje otrzymamy poprzez instalację wtyczek, zaś wygląd witryny dostosujemy, zmieniając jej motyw. Nie wszystkie motywy i wtyczki są jednak darmowe.

Jak wspomniałem we wstępie, każda strona składa się, z plików. Każdy plik ma swoją wagę, a więc wymaga miejsca na serwerze. Blog składa się głównie z tekstu urozmaiconego grafikami, zdjęciami, czasem podcastem czy materiałem video, dlatego nie będzie wymagał dużej przestrzeni dyskowej. Sprawa wygląda inaczej gdy chodzi o stronę typu, foto książka sklep czy blog fotograficzny. Tutaj grafiki i zdjęcia stanowią trzon strony, a durzy nacisk, kładzie się na wysoką jakość. Media więc nie są poddawane kompresji, a to oznacza, ich durzy rozmiar. Im większa jest wymagana przestrzeń serwera, tym wyższa będzie cena za hosting

Im więcej osób zechcę przejść na twoją stronę, tym wydajniejszy serwer będziesz potrzebował. Serwer współdzielony sprawdzi się bardzo dobrze aż do momentu, w którym, twoją witrynę będzie chciało odwiedzić kilkadziesiąt tysięcy użytkowników na raz. Aby serwer działał wydajnie pod tak dużym obciążeniem, wymagane jest inne rozwiązanie niż serwer współdzielony. Rozwiązaniem niezawodnego działania pod dużym obciążeniem może okazać się serwer w chmurze (cloud serwer), czy prywatny serwer wirtualny (VPS). Te rozwiązania są jednak znacznie droższe od serwera współdzielonego. Dla strony z miesięczną ilościom odwiedzin na poziomie 50 tyś. Serwer współdzielony w zupełności wystarczy. 

Komputery na Ceneo

Jaki CMS wybrać dla bloga?

Zanim jednak zdecydujesz się na hosting, należy wybrać system, przy użyciu którego, stworzysz swoją stronę. Najpopularniejszym systemem CMS, na którym opartych jest 60% wszystkich blogów na świecie, jest WordPress. WordPress pozwoli nam stworzyć bloga na zewnętrznym serwerze, lub bezpośrednio w sieci w usłudze WordPress.com. Darmowa strona stworzona w domenie WordPressa będzie ograniczona co do funkcji, oraz będzie posiadać nazwę domeny w nazwie adresu naszej strony. np. WordPress.com/mojastrona.pl. Możemy to zmienić, kupując jeden z kilku pakietów rocznej subskrypcji. W zależności od wybranego pakietu otrzymamy możliwość instalacji wtyczek, motywów, możliwość monetyzacji witryny czy ustawienie własnej domeny. Odpowiedni pakiet odblokuje nam także, dostęp do plików serwera Twojej strony.   

Tak wygląda kokpit WordPressa:   

Ile kosztuje prowadzenie bloga widok kokpitu wordpress.com

Ile kosztuje rejestracja domeny?

Średnia kwota za domenę to wydatek około 60 zł za rejestrację, i 100 zł za odnowienie jej w kolejnym roku. Cena domeny zależna jest przede wszystkim od rozszerzenia, czyli końcówki nazwy naszej domeny po kropce. Przy pomocy rozszerzenia możesz określać, np. lokalizację dodając: .pl, .de, lub branżę .blog .sklep .forum, itp. Różnica w cenie rozszerzeń może wynieść nawet kilkaset złotych. Chcąc zaoszczędzić nie upieraj się na wybór rozszerzenia „.shop” jeśli za „.sklepzapłacisz 4x mniej

cennik kosztu domeny lh.pl

Warto kupić domenę wraz z hostingiem. Jeśli domenę mamy w innym miejscu niż serwer, to przypisanie serwera do domeny może potrwać do 48 godzin, ponieważ maksymalnie, tyle czasu może zająć propagacja nowego adresu DNS. Ponadto musimy pamiętać o uiszczaniu opłat dla domeny i hostingu w dwóch różnych miejscach.

Za co odpowiedzialny jest hosting?

Przechowywanie danych - zobacz na Ceneo.pl

Największy wpływ na parametr prędkości przesyłu danych, ma technologia dysku twardego. Dlatego przy wyborze hostingu warto zwrócić uwagę na to, czy serwer stanowią dyski tranzystorowe, czy też znacznie szybsze dyski SSD. Drugim czynnikiem mającym wpływ na tempo wczytywania stron jest transfer. Każdy użytkownik, który przejdzie na stronę, zużywa część transferu, potrzebnego na wyświetlenie znajdujących się na niej plików. Limit transferu określany jest za pomocą Gigabitów na miesiąc. Jeśli wykorzystasz limit transferu to, twoja strona może przestać działać lub będzie wczytywać się znacznie wolniej.    

Standardem jeśli chodzi o bezpieczeństwo stron internetowych, jest certyfikat SSL. każda strona która, takowy posiada, daje użytkownikom gwarancję, że ich poufne dane nie zostaną wykorzystane jeśli wyciekną poza witrynę. Certyfikat szyfruje wrażliwe dane, przez co nie jest możliwe ich odczytanie. Jeśli twoja strona nie posiada, Certyfikatu SSL to będzie postrzegana dla wyszukiwarki Google, jako niebezpieczna. Wiec przed wyborem hostingu upewnij się, że posiada on certyfikat SSL oraz certyfikat TSL lub SSL dla poczty.   

Każdy użytkownik, który kliknie w wynik wyszukiwania, wysyła żądanie przy pomocy wyszukiwarki o pliki składające się na strukturę strony. Jeśli serwer działa zbyt wolno lub nie działa wcale, oczom użytkownika zamiast treści strony ukarze się komunikat w stylu: „serwer nie odpowiada” Oprócz utraty klientów długotrwałe przerwy w działaniu serwera powodują spadek pozycji w wynikach wyszukiwarki. Nie da się zapewnić pracy serwera bez przerwy. Drobne usterki mogą zdarzyć się zawsze. Zwykle jednak niezawodność serwera idzie w parze z ceną usługi. Parametr nieprzerwanej pracy serwera (Uptime) podaje się godzinowo lub procentowo. Szukaj hostingu z wynikiem 95% uptime lub wyższym, i taki, który posiada darmową 24-godzinną obsługę klienta. 

Jaki hosting wybrać dla bloga?

Jeśli jesteś początkującym blogerem, zamierzasz publikować 2-3 wpisy tygodniowo to wystarczający w zupełności dla Ciebie będzie serwer współdzielony o pojemności 5 GB. Warto wybrać pakiet, który posiada zainstalowanego WordPressa.

Dla sklepu internetowego przestrzeń dyskowa powinna wynosić minimum 10 GB, z uwagi na durzą ilość grafik i zdjęć, często w wysokiej rozdzielczości, czyli o dużej wadze. 

Jaki hosting współdzielony polecam?

Jeśli mowa o dobrym hostingu współdzielonym w atrakcyjnej cenie, to warto wybrać sprawdzoną usługę, najpopularniejszej firmy tego typu, czyli LH.pl. W LH.pl kupisz także domenę, certyfikat SSL, lub serwer w chmurze.   

Najtańszy pakiet hostingu w LH.pl kosztuje 62 zł za pierwszy rok i 123 zł za kolejny rok brutto. 

Najdroższy pakiet hostingu w LH.pl kosztuje 123 zł za pierwszy rok i 492 zł za kolejny rok brutto.  

Wszystkie serwery LH.pl znajdują się na dyskach SSD, posiadają certyfikat SSL, także dla poczty, mają zainstalowanego WordPressa *za wyjątkiem pakietu Orange oraz posiadają codzienny backup z możliwością przywrócenia wersji strony do 14 dni wstecz, a transfer nie jest limitowany.

Mam coś dla Ciebie! A jest to kod rabatowy w wysokości 20% na dowolny pakiet hostingu w LH.pl. Kod: LH-20-154055 należy podać przy składaniu zamówienia. Będzie mi bardzo miło jeśli podasz tam również login polecającego, a więc: peol13 W ten sposób skorzystasz ze sprawdzonego hostingu, z atrakcyjną zniżką, przy okazji wspierając blog ManiakPisania.

 

cennik hostingu LH czy warto posiadać bloga

Oprogramowanie - wybierz na Ceneo.pl

WordPress.com czy WordPress.org?

Jak wspomniałem wyżej, istnieję alternatywa dla osób, które nie chcą „bawić się” w ręczną instalację motywu, wtyczek, itp. z poziomu serwera. Tą alternatywą jest platforma WordPress.com. Dzięki temu rozwiązaniu instalujemy wszystko, co jest nam potrzebne, jednym kliknięciem z poziomu przeglądarki. Ta opcja jest jednak nieco droższa od zewnętrznego hostingu. Tutaj nasze możliwości są uzależnione od posiadanego pakietu. Zatem jeśli chcemy mieć możliwość instalacji wtyczek, potrzebny nam będzie pakiet biznesowy, wraz z nim otrzymamy też hosting. Koszt pakietu biznesowego to wydatek 1200 zł rocznie lub 1000 zł przy zakupie za 2 lata z góry. 

blog wordpress plan konta ceny bloga

Czy warto budować listę mailingową?

Dodatkowym kosztem, który mimo wszystko warto ponieść już od startu bloga, jest platforma do online marketingu, czyli inaczej mówiąc newsletter. Dlaczego warto? Według wielu badań około 70% odwiedzających stronę/bloga już nigdy na nią nie powróci. Możesz znacznie ograniczyć ten odsetek, proponując odwiedzającym zapis na otrzymywanie wiadomości o Twoim blogu na skrzynkę mailową. Dzięki temu rozwiązaniu, wielu z tych osób przypomni sobie o Twojej stronie i jeszcze wielokrotnie na nią powróci. Zabieg ten nazywa się re-marketingiem. A tak wygląda formularz, który już pewnie widziałeś na moją listę mailingową

Usługą którą polecam za prostotę w obsłudze, polską wersję językową i adekwatny stosunek ceny do jakości jest GetResponse. Za to narzędzie z gotowymi szablonami i kreatorem do tworzenia własnych newsletterów, autoresponderów, lejków sprzedażowych itp. wydasz około 50 zł miesięcznie. Warto zaznaczyć, że przez 30 dni GetRespose możesz testować za darmo bez zobowiązywania się do późniejszego zakupu. Ale to nie wszystko, bo mam dla Ciebie coś jeszcze! Jeśli od razu zdecydujesz się na płatne konto GetResponse, to korzystając z mojego linku, dostaniesz 100 zł premii, a to pokryje koszty za 2 miesiące użytkowania, przy czym i ja zyskam w GetResponse tyle samo. Nie da się ukryć, że to korzystna oferta dla nas obu.

Jeśli jesteś zainteresowany, kliknij poniższą grafikę.

Przeczytaj także: Czy warto założyć bloga w 2021 roku?   

Podsumowanie

Planując założenie, bloga czy strony, musisz się liczyć ze stałymi kosztami, co prawda raczej niewielkimi, jednak one będą, nie zależnie od tego czy tworzysz nową treść, czy też nie. Oraz tym, że by Twoja strona odniosła sukces, musisz poświęcić w jej tworzenie trochę czasu, i sporo pracy. Najlepiej gdy, pisanie czy dzielenie się wiedzą, jest Twoją pasją, wtedy nie odczujesz włożonego wkładu, a prowadzenie strony przerodzi się w satysfakcjonujące zajęcie lub dochodowy biznes, szybciej niż Ci się wydaje.

Udostępnij:

Leave a Reply