Czy warto założyć bloga w 2021 roku?

Do jakich celów może służyć blog infografika

Skoro tu trafiłeś, to pewnie nadal zastanawiasz, się czy warto założyć bloga w 2021.r. Aby odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie, należy uzyskać odpowiedzi na kilka innych równie istotnych kwestii. Mianowicie:

Możesz przejść bezpośrednio do interesującej Cię sekcji, klikając w poniższą listę 

Dopiero znając odpowiedź na te pytania, dowiesz się, czy w Twoim przypadku prowadzenie bloga jest dobrym wyborem. Nie przedłużając, zapraszam do lektury.

Do jakich celów może służyć blog?

Powiedzmy, że chciałbyś podzielić się ze światem ogromną wiedzą z konkretnej dziedziny, masz innowacyjny produkt, a może chciałbyś wykonywać usługi lokalnie lub na globalną skalę? Aby pozyskać odbiorców, potrzebna jest reklama. A gdzie lepiej zareklamować swoją usługę czy produkt niż na blogu? Aby lepiej to zobrazować, porównamy bloga do sklepu stojącego w lesie. Nawet jeśli taki sklep miałby pożądany towar, to nikt go nie kupi, nie znając lokalizacji tego sklepu. Tak więc aby ten sklep był odwiedzany, ludzie muszą się dowiedzieć o tym, że w ogóle istnieje.

Mimo upływu lat blog wciąż bardzo dobrze spełnia funkcję reklamowo-informacyjną, a także jest świetnym narzędziem do kreowania opinii eksperta. Tak ważnej przy sprzedaży.

Dlaczego kreowanie wizerunku eksperta jest ważne?

Kreowanie swojego wizerunku na fachowca w dziedzinie, jest dziś bardzo ważnym aspektem. Wynika to z tego, że konsumenci nawet podczas wirtualnych zakupach, chcą wiedzieć, kto sprzedaje interesujący ich towar. Jeśli nie wzbudzisz w potencjalnym kliencie zaufania, to ten skorzysta z usługi konkurencji. Tak jak można fizycznie coś kupić tak samo treść twojego bloga musi kogoś kupić/przekonać do siebie..

Dlaczego kreowanie wizerunku eksperta jest ważne

Mówiąc prościej: Komuś może wystarczyć jedynie treść twojego bloga, na przykład jeśli będzie szukał dobrego copywritera, aby wybrał właśnie Ciebie. Natomiast komuś innemu sama treść nie wystarczy do podjęcia ostatecznej decyzji. Będzie on szukał opinii, czy referencji na Twój temat, by mieć pewność, że opłaci mu się skorzystać właśnie z twojej usługi.

Przywiązuj więc wagę do tematyki bloga i nie zmieniaj jej. Jeśli twój blog będzie prowadzony niechlujnie, czyli będziesz pisał na wiele niepowiązanych ze sobą tematów, na przykład o sporcie i matematyce, to nie skorzystają z oferowanych przez Ciebie usług. Sama treść bloga jest równie istotna, bo też na jej podstawie, odbiorcy wyrabiają sobie opinie jego twórcy.

Kolejną kwestią tworzącą Twój wizerunek w oczach czytelników są reklamy. Muszą być one dopasowane do tematyki bloga, w przeciwnym razie nikt z nich nie skorzysta, będą one tylko zaśmiecały twoją witrynę, a to wpłynie negatywnie na komfort konsumenta.

Prowadzenie bloga w celach zarobkowych wiąże się z częściową utratą prywatności. Konsument lubi wiedzieć co nieco o sprzedawcy, w zupełności jednak wystarczą podstawowe dane o nas: Imię, nazwisko i zdjęcie profilowe. Jest to ważne, ponieważ nikt nie będzie chciał skorzystać z usługi osoby mającej wizerunek świnki peppe na zdjęciu profilowym. XD

Czy rola bloga zmieniła się na przestrzeni lat?

Tak, kiedyś blogi w głównej mierze pełniły funkcję swego rodzaju notatnika. Twórcy z ich pomocą, dzielili się opisami tego jak minął ich dzień, a także swoimi przemyśleniami na temat polityki czy osobistych poglądów. Na przestrzeni lat charakter blogów nieco się zmienił. Dziś rzadko trafimy na bloga, w którym ktoś opisuje swoje życie osobiste. Funkcję „opisywania” dnia i wyrażania własnych poglądów wyparły takie serwisy jak YouTube czy Instagram. W miarę upływu lat i technologicznego postępu, mamy coraz mniej czasu. Kiedyś mogliśmy pozwolić sobie na śledzenie czyjegoś życia w formie tekstowej, dziś wolimy obejrzeć film, który dostarczy nam więcej informacji w znacznie krótszym czasie.

Jednak pomimo upływu lat, blogi nie zostały wyparte przez inne rozwiązanie. Wciąż wiele się mówi o tym, że czytamy coraz mniej. Jednak gdy wpiszesz jakąś frazę w wyszukiwarkę, rozwiązanie twojego problemy bardzo często znajdzie się właśnie na blogu. Być może kiedyś blogi zostaną zastąpione przez inne rozwiązanie, nie mniej jednak nie stanie się to ani za rok, ani za kilka najbliższych lat.

Dzień Kobiet - sprawdź opinie

Jaką funkcję blog pełni dzisiaj?

Blog to swego rodzaju łącznik między treściami, o krótkiej przydatności a informacjami, do których mamy nieograniczony czasowo dostęp. Informacjami krótkimi są np. filmiki z daily czy instastories. Te treści są aktualne tylko przez krótki czas, bowiem za pół roku nikogo nie będzie już interesowało, co wtedy robił ich ulubiony twórca. Treścią o długiej przydatności są np. artykuły z Wikipedii czy książki na temat Fizyki, ta treść bardzo długo będzie aktualna, ponieważ prawa fizyki nie zmienią się z dnia na dzień. Na blogu możemy prowadzić zarówno pamiętnik, jak i napisać wyczerpujący artykuł, którego treść jeszcze przez długie lata będzie aktualna.

Platformy medialne spełniają zwykle tylko jedną funkcję. Dla przykładu, jeśli chcesz obejrzeć film, to wchodzisz na YouTube, jeśli szukasz, zdjęć to twoim wyborem może być Instagram, jeśli podcastu to spotify. Na blogu mogą zależność się wszystkie rodzaje treści.

.

Blog może służyć Ci jako:

Co wybrać blog czy social media?

Zalety i wady bloga

Wydawać by się mogło, że stworzenie własnej strony jest idealnym rozwiązaniem. No bo przecież sam kierujesz swoim losem!?. Jednak i to rozwiązanie ma swoje wady. Główną wadą prowadzenia bloga jest koszt związany z opłacaniem domeny, czyli naszego adresu www, a tatrze hostingu, czyli kawałka miejsca na serwerze, na którym znajduje się baza danych bloga. To z tego miejsca zazarządzamy swoim blogiem, dbamy o jego bezpieczeństwo itp. Drugą wadą bloga są umiejętności i widza niezbędna do tworzenia treści oraz obsługi bazy danych. O kosztach związanych z prowadzeniem bloga, szczegółowo napisałem nieco niżej.

Zalety i wady social medii

Czytniki e-book_kreacje_świąteczne - porównaj ceny
czy warto zalozyc bloga w 2021 social media

Oszem możesz pozyskiwać odbiorców, działając w social mediach, które dobrze znasz, takich jak Facebook Instagram czy YouTube. Social media oprócz oczywistej zalety, jaką jest fakt, iż założenie jak i prowadzenie konta jest darmowe, mają ogromną wadę. Zawsze bowiem musisz trzymać się regulaminów tych serwisów. Jeśli nie będziesz tego robił, to prędzej czy później spotka Cię kara. Jak surowa może ona być? A to zależy… Kary, jakie stosują social media, bywają różne od błahych, do bardzo poważnych. Może więc spotkać Cię:

-Wyłączenie funkcji komentarzy.

-Czasowa blokada publikacji treści.

-Ograniczenie zasięgu.

Ponadto nie możesz być nigdy pewny tego, że twoje konto niezostanie permanentnie usunięte. Niedawna sytuacja z ustępującym prezydentem USA pokazała, że te globalne korporacje, mają wręcz monopol na prawo, są przez to w stanie pozbyć się każdego, kto jest dla nich niewygodny i to bez podania przyczyny. W praktyce oznacza to tyle, że korzystając z social medii jesteś tylko pionkiem zależnym od reguł, które w każdej chwili mogą ulec zmianie. Jak by tego było mało, stale jesteś na łasce nieprzewidywalnego algorytmu, który raz nagradza Cię za wkładany wysiłek, by innym razem, z nieznanych przyczyn, uciąć zasięg, w konsekwencji czego twoich treści nie zobaczy prawie nikt.

Komputery - zobacz na Ceneo.pl

Złoty środek prowadzenia bloga

Wyważonym i moim zdaniem najlepszym podejściem, jest działanie zarówno na blogu jak i w social mediach. Dobrze kiedy konta w serwisach społecznościowych, pełnią rolę wsparcia dla bloga. To z nich kierujesz zainteresowanych do usługi/produktu, które znajdują się na twoim blogu, bo to właśnie na blogu będzie dochodzić do konwersji. Aktywność w mediach społecznościowych jest również dobra z drugiego powodu, dzięki budowaniu w nich oddanej społeczności, społeczność ta chętnie odwiedzi twojego bloga i udostępni link prowadzący na niego swoim znajomym, a to pomoże Ci szybciej zdobyć potencjalnych klientów. Dlatego nie warto ograniczać się wyłącznie do ruchu pozyskanego z wyszukiwarki. Zamiast tego buduj ten ruch, z kilku różnych źródeł.

Czy założenie bloga jest trudne?

Absolutnie Nie!! Jeśli wybierzesz usługę wordpress.com to nie będziesz musiał nawet znać się na kodowaniu czy aspektach technicznych, ponieważ za serwer twojego bloga odpowiedzialny będzie zespół WordPressa.

Natomiast jeśli zdecydujesz się na posiadanie swojego bloga na własnym serwerze, to niezbędne będzie dla Ciebie zdobycie wiedzy w choćby podstawowej obsługi tego rodzaju narzędzia. Ale nie martw się! Znajdziesz wiele filmów na ten temat, na YouTube. Polecam także forum WordPress.org Polska z poradnikami o prowadzeniu bloga na zewnętrznym hostingu.

Zatem czy warto prowadzić bloga w 2021 roku?

Jeśli tylko masz pomysł na swojego bloga i wysokiej jakości treści do przekazania, to jak najbardziej, blog jest najlepszym miejscem do tego. Możesz zacząć za darmo, chociażby w subdomenie WordPressa, a z czasem rozwinąć witrynę o płatne dodatki. Swojego bloga możesz zaaranżować tak jak chcesz, praktycznie nic Cię nie ogranicza poza wyobraźnią. Blog może też okazać się dochodową inwestycją. Jest bowiem mnóstwo sposobów monetyzacji, od reklam AdSense przez programy partnerskie, do wpisów sponsorowanych czy sprzedaży własnych poradników, e-booków itp. Dlatego polecam samemu spróbować, bo hobbistycznie pisane wpisy mogą dać Ci satysfakcję, kiedy ktoś po ich przeczytaniu rozwiąże swój problem. Zaś konsekwentne dodawanie nowych treści, z czasem może stać się Twoim nowym źródłem dochodu. 

Udostępnij:

Leave a Reply